Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

2015

Czcionka:

Biblioteka Publiczna w Przyjmie

     Zaczytajmy się w „Lalce” – Narodowe Czytanie 2015

     Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego – ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Przedsięwzięcie to ma na celu  popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Wspólna lektura pereł polskiej literatury może być również wspaniałą przygodą intelektualną oraz sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

     W tym roku publicznie postanowiono przeczytać fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Biblioteka Publiczna w Przyjmie postanowiła włączyć się po raz kolejny w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W przyjemskiej książnicy na zaproszenie bibliotekarki i niżej podpisanej przybyli uczniowie szóstej klasy ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Przyjmie wraz z wychowawczynią i polonistką  Anetą Szczepaniak. Spotkanie to rozpoczęto od przedstawienia dziejów życia Bolesława Prusa. Następnie wysłuchano recytacji fragmentu utworu powieści w wykonaniu uczniów. Zwieńczeniem tegorocznej odsłony Narodowego Czytania było złożenie pamiątkowego stempla na egzemplarzu książki przysłanego z kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

     Jak podkreślają inicjatorzy projektu Narodowego Czytania: „Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Aby z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał, konieczne jest stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność”.

    Od bieżącego roku honorowy patronat nad tą szczytną akcją objęła Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Anna Nawrocka

 

Czytali „Pamiętnik starego subiekta”

W tym roku odbyła się czwarta edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej  przez  byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.   Pochylamy się bowiem zawsze nad  najważniejszymi  dla Polaków dziełami, które jawią się w powszechnej świadomości jako wybitne, będące odzwierciedleniem ducha narodu a także kształtujące tego ducha.

Wszystkie te kryteria spełnia  „Lalka” Bolesława Prusa, to właśnie najsłynniejsza powieść  okresu pozytywizmu była publicznie czytana 5 września 2015 roku w ponad 1600 miejscach w całym kraju.

            Akcję „Narodowe Czytanie” uroczyście  celebruje również Biblioteka Publiczna w Golinie. Przez cały wrzesień nad  fragmentami „Lalki” pochylać się będą znane i lubiane w społeczności lokalnej osoby: słuchacze Golińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, słuchaczki Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestnicy Rodzinnych Rajdów Rowerowych, uczniowie miejscowych szkół oraz mieszkańcy miasta.

Miesiąc „Narodowego Czytania Lalki ” zainaugurowały  gimnazjalistki uczestniczące w  projekcie „Przystanek książka”, które  wraz z opiekunem Ireną Elantkowską oraz  Dyrektor książnicy Żanettą Matlewską  pięknie zinterpretowały „Pamiętnik starego subiekta”.

            Następnie przyszedł czas na sygnowanie książek Bolesława Prusa specjalną okolicznościową pieczęcią z logo akcji „Narodowe Czytanie Lalki” podarowaną przez kancelarię prezydenta. 

Mamy nadzieję, że nowe pokolenia będą widzieć w klasycznej literaturze nie tylko przymusowe lektury szkolne, ale również ponadczasową prawdę o międzyludzkich relacjach i godnym życiu w społeczeństwie.

Karolina Kasprzak

Logo 2015

Logo 2015

2015 - Przystanek Książka

2015 - Przystanek Książka

2015 - Słuchaczki GUTW czytają LALKĘ

2015 - Słuchaczki GUTW czytają LALKĘ

2015 - Narodowe Czytanie LALKI w BP w Przyjmie

2015 - Narodowe Czytanie LALKI w BP w Przyjmie

BIBLIOTEKA PUBLICZNA w Golinie

ul. Plac Kazimierza Wielkiego 12
62-590 Golina
tel.: 63 2418 -121
bpgolina@wp.pl
http://golina.naszabiblioteka.com/

 

FILIA w Przyjmie

Przyjma 124, 62-590 Golina
 

Punkt biblioteczny w Kawnicach

Kawnice 6, 62-590 Golina
 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Zakup nowości wydawniczych

Zakup nowości wydawniczych zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej
w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

 W roku 2021 Biblioteka Publiczna w Golinie otrzymała dotację w wysokości 16154 złotych.

Dzięki otrzymanym środkom Biblioteka Publiczna w Golinie wraz z filią w Przyjmie i punktem bibliotecznym w Kawnicach
zostanie wzbogacona o wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych.

Dyskusyjny Klub Książki

Instytut Książki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa