Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zaczytana szkoła.

Utworzono dnia 22.05.2017
Czcionka:

Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego  w Golinie wystartowała w IV edycji konkursu " Zaczytana szkoła", którego celem jest nade wszystko rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Trzy spośród dziesięciu zadań realizowano we współpracy z Biblioteką Publiczną w Golinie.

 

Poznajmy zawód bibliotekarza- zadanie nr 8

 

W związku z realizacją zadania numer 8 przewidzianego  regulaminem IV edycji konkursu„ Zaczytana szkoła”. Bibliotekę Publiczną w Golinie odwiedziło 21. uczniów klasy VI a ze Szkoły im. Juliusza Słowackiego w Golinie wraz z opiekunami: Przemysławem Ciesielskim i Agnieszką Sołtysiak .

Bibliotekarki opowiedziały szóstoklasistom  o  działalności placówki , planach na przyszłość oraz specyfice  i historii zawodu bibliotekarza. Uczniowie  zaznajomili się   także ze zbiorami znajdującymi się w książnicy , dowiedzieli się co się dzieje zanim książka trafi na regał w wypożyczalni, co to jest ubytkowanie ,nauczyli się także  posługiwać elektronicznym  katalogiem bibliotecznym SOWA MARC 21.  Prowadząca pokrótce omówiła  również działalność  kulturalno- oświatową książnicy, szczególny nacisk kładąc na zajęcia adresowane do  młodzieży .

Następnie uczniowie zostali poproszeni o samodzielne zaprojektowanie, wykonanie oraz wypisanie  zaproszenia na uroczystość z okazji Dnia Bibliotekarza.

 Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły ogromna ilość pytań i  zapał z jakim dzieci wykonywały wszystkie powierzone im zadania.

  

 Promujemy czytelnictwo - zadanie nr 3

W Bibliotece Publicznej w Golinie 9 maja 2017 roku odbyły się  zajęcia  w ramach realizacji zadania numer 3 przewidzianego w regulaminie IV edycji konkursu „ Zaczytana szkoła”. Placówkę odwiedziło 17.uczniów klasy VI C ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie wraz z nauczycielem języka polskiego Przemysławem Ciesielskim.

Tym razem zaplanowano swoisty happening uliczny angażujący lokalną społeczność. Najpierw dzieci zostały podzielone przez bibliotekarkę Karolinę Kasprzak  oraz polonistę Przemysława Ciesielskiego na 4  kilkuosobowe zespoły i poproszone o zaprojektowanie ulotek, a także  plakatów promujących czytelnictwo.  Samodzielnie musiały  wymyślić zarówno szatę graficzną, jak i hasła reklamowe, powstały dwa piękne plakaty oraz dwa różne projekty ulotek.     

Następnie uczniowie ruszyli na spacer ulicami Goliny, by zachęcać mieszkańców miasta do sięgnięcia po książkę, podkreślając przyjemność i korzyści płynące z lektury . Odwiedzili między innymi Urząd Miejski w Golinie, miejscowy dom kultury, aptekę, sklep spożywczy, zakład fryzjerski. Zawitali także do Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie oraz do sióstr ze Zgromadzenia  Sióstr Opatrzności Bożej. Ulotki otrzymał również każdy napotkany po drodze golinianin.  

Pozytywne reakcje mieszkańców dają nam nadzieję, że ta  innowacyjna akcja przyczyni się do  rozwoju oraz promocji czytelnictwa wśród mieszkańców naszej małej ojczyzny.

 

Czytanie łączy pokolenia– zadanie nr 6

 

18 maja 2017 roku  w Bibliotece Publicznej w Golinie odbyła się akcja pod nazwą  „ Czytanie łączy pokolenia” zorganizowana w ramach realizacji zadania numer 6 przewidzianego regulaminem IV edycji konkursu „ Zaczytana szkoła”. Organizatorzy, bibliotekarka Karolina Kasprzak i polonista Przemysław Ciesielski,  postanowili pokazać dzieciom ,że  wspólne czytanie nie tylko łączy pokolenia, ale także integruje ludzi, którzy wybrali kompletnie różne drogi życiowe i profesje. Dzięki  czytaniu łatwiej nawiązać więzi , a także  pozbyć się stereotypów oraz  uprzedzeń. Chcieliśmy udowodnić ,że czytanie nie jest czynnością elitarną, po książkę może sięgnąć każdy.

 18. uczniów klasy IV c ze Szkoły im. Juliusza Słowackiego przekonywały  o tym znane oraz lubiane w społeczności lokalnej osoby:

- Wioletta Durczyńska – żona Burmistrza Goliny Mirosława Durczyńskiego, prywatnie babcia małego Marcela.

- Zofia Szota-  doświadczony pedagog i bibliotekarz szkolny ( obecnie już na emeryturze), słuchaczka Golińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członkini Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Publicznej w Golinie, babcia czworga wnucząt.

- Bartosz Kanafa- strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Golinie.

- Anna Klechniowska- niepełnosprawna wolontariuszka z Fundacji im. Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.

Monika Paszek , bibliotekarz pracujący w Bibliotece Publicznej w Golinie, mama sześcioletniego Nikodema

- Żanetta Matlewska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Golinie, mama dwojga dorosłych już dzieci.

- siostra Laurencja Chodźko-  Przełożona Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej  w Golinie.

Zaproszeni goście przeczytali uczniom fragmenty powieści dla dzieci autorstwa Joanny Wachowiak pod tytułem „ Baba Blaga”. Przygody zabawnej papugi Szarloty oraz  przemądrzałego kota Czarka spotkały się z niezwykłym zainteresowaniem młodych słuchaczy.

Zwieńczeniem akcji były przeróżne zabawy zainicjowane przez dzieci, zapewne w te same gry grali kiedyś także ich rodzice, a nawet dziadkowie.  Ta zupełnie spontanicznie rozpoczęta zabawa jest dla nas najlepszym dowodem na to, że czytanie rzeczywiście połączyło pokolenia.   

GALERIE:

Czytanie łączy pokolenia

Czytanie łączy pokolenia

Promujemy czytelnictwo

Promujemy czytelnictwo

Poznajemy zawód bibliotekarza

Poznajemy zawód bibliotekarza

BIBLIOTEKA PUBLICZNA w Golinie

ul. Plac Kazimierza Wielkiego 12
62-590 Golina
tel.: 63 2418 -121
tel. kom 693367117
bpgolina@wp.pl
http://golina.naszabiblioteka.com/

 

FILIA w Przyjmie

Przyjma 124, 62-590 Golina
tel.: 63 241-89-88
 

FILIA w Kawnicach

Kawnice 6, 62-590 Golina
 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 10

W poprzednim tygodniu: 205

W tym miesiącu: 603

W poprzednim miesiącu: 614

Wszystkich: 24337

Zakup nowości wydawniczych

Zakup nowości wydawniczych zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej
w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

 W roku 2017 Biblioteka Publiczna w Golinie otrzymała dotację w wysokości 9457 złotych.

Dzięki otrzymanym środkom Biblioteka Publiczna w Golinie wraz z filiami
zostanie wzbogacona o wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych.

Dyskusyjny Klub Książki

Instytut Książki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa